PARADA OKRĘTÓW NA MORZU CZARNYM 18. ROCZNICA WSTĄPIENIA POLSKI DO NATO

Parada 10 okrętów z 7 państw NATO, cumowanie burta w burtę jednostek biorących udział w ćwiczeniu „Posejdon 2017” oraz zbiórka na pokładzie okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki” – tak na Morzu Czarnym uczczono 18. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu.
W niedzielę rano, 12 marca marynarze PKW Czernicki rozpoczęli obchody 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Zgodnie z przygotowanym planem 7 jednostek zacumowało burta w burtę na pełnym morzu. W centrum grupy znajdował się okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Czernicki”. To właśnie na nim przeprowadzono zbiórkę załogi i sztabu Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. Do polskich marynarzy dołączyli sojusznicy z 6 państw, aby wspólnie uczcić rocznicę. W obecności oficerów, podoficerów i marynarzy z Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rumunii i Turcji odczytany został rozkaz okolicznościowy dowódcy PKW Czernicki kmdr. por. Aleksandra Urbanowicza. Następnie głos zabrał dowódca PKW oraz dowódca sił morskich międzynarodowego ćwiczenia „Posejdon 2017” komandor Cornel Cojocaro z rumuńskiej Marynarki Wojennej.
Kulminacyjnym punktem uroczystości rocznicowych była parada morska z udziałem 10 okrętów z 7 państw NATO zorganizowana przez dowódcę Zespołu SNMCMG2. Wzięły w niej udział: rumuńska korweta, polski okręt dowodzenia, niszczyciele min z Grecji, Hiszpanii i Turcji, okręt wsparcia nurkowego z Niemiec oraz trałowce z Bułgarii i Rumunii. Okręty zaprezentowały się w szyku torowym i szyku namiaru. Po paradzie wszystkie jednostki rozeszły się do wykonywania zadań w ramach ćwiczenia „Posejdon 2017”.
Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki tworzą załoga okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki” oraz sztab Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2) zaokrętowany właśnie na tej jednostce. Pod dowódcę PKW i zarazem SNMCMG2 podlegają jednostki przeciwminowe z krajów NATO. Rejonem działania Grupy jest przede wszystkim Morze Śródziemne i Morze Czarne. Polscy marynarze rozpoczęli swoją misję na początku stycznia i będzie ona kontynuowana do lipca bieżącego roku. Obecnie w skład dowodzonego przez Polaków NATO-wskiego Zespołu, oprócz naszego okrętu, wchodzą: 2 niszczyciele min: hiszpański ESPS „Duero” i turecki TCG „Alanya” oraz niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS „Rottweil” i rumuński trałowiec ROS „Axente”.

Tekst: kmdr ppor. Piotr Adamczak  Zdjęcia: kmdr ppor. Piotr Adamczak, WO Christian Valverde


2017-03-13 19:24 NATO, Marynarka Wojenna, Posejdon 2017

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.