SYSTEM PASYWNEJ LOKALIZACJI SPL- PET/PCL

System Pasywnej Lokalizacji (SPL) został opracowany przez PIT- RADWAR SA (w roli lidera), AM Technologies Sp. z o.o. Sp. k. i Politechnikę Warszawską w ramach konkursu  Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Umowa na realizację projektu została zawarta 18 grudnia 2012 r. Założeniem projektu było uzyskanie możliwości pasywnego wykrywania celów powietrznych, niezależnie od radarów aktywnych. Pierwszy raz na świecie postanowiono połączyć dwie metody wykrywania PET oraz PCL.

Wszystkie statki powietrzne, nawet wykonane w technologii stealth (tzw. trudnowykrywalne) emitują promieniowanie radiowe (jest wykorzystywane miedzy innymi w radiowysokościomierzu, w komunikacji między samolotami oraz węzłami na ziemi, w komunikacji satelitarnej)  Podsystemu PET (Passive Emitter Tracking) wykrywa takie promieniowanie określając położenie obiektu. Do namierzenia potrzebne jest współdziałania co najmniej dwóch jednakowych stacji wykrywania i rozpoznania PET. W przypadku PET częściowo skorzystano z rozwiązań opracowanych w ramach programu Gunica, jednak większość podzespołów systemu to całkowicie nowe projekty.

Natomiast podsystem PCL wykorzystuje promieniowanie radiowe ze  źródeł zewnętrznych. Mogą nimi być nadajniki GSM, nadajniki telewizji cyfrowej DVBT i nadajniki radiowe, radary cywilne i wojskowe. Sygnały tych nadajników, po odbiciu od obiektu, odbierane są przez odbiorniki podsystemu PCL i przetwarzane cyfrowo przez złożone algorytmy.

Dane z obu podsystemów przekazywane są do komputera, który realizuje ich fuzję dla tych samych obiektów, lokalizuje je w przestrzeni kartezjańskiej i rozpoczyna śledzenie ich tras.

System PIT/PCL składa się z 4 identycznych pasywnych radarów, gdzie jeden radar pracuje jako główny, pozostałe jako radary współpracujące w systemie. Każdy z radarów umiejscowiony jest na pojedynczym podwoziu ciężarówki (Jelcz P882.53 w układzie 8×8), składa się z dwóch wysuwanych masztów z odbiornikami. Zastosowano system antenowo-odbiorczy wykorzystujący dwupolaryzacyjne szyki antenowe.

Warto podkreślić, że system jest całkowicie pasywny, zatem niemożliwy do namierzenia dla systemów WRE (ang. electronic warfare, EW – systemy walki elektronicznej).

PET/PCL będzie służył do wstępnego wykrywania celów dla systemów  Wisła i Narew. Ale może też być wykorzystywany m.in. przy kontroli cywilnego ruchu lotniczego, na rzecz Straży Granicznej i Służby Celnej.

Po raz pierwszy PIT-RADWAR SA zaprezentował prototypową, jedną ze stacji systemu SPL podczas MSPO w Kielcach w 2018 r.

.

Tekst: Tomasz Hens

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x