Wojna sześciodniowa. Cz.4: Wojna na lądzie

Rankiem 6 czerwca armia syryjska, w następnie ataku wojsk izraelskich na swoje bazy lotnicze i ofensywie w kierunku Synaju, przystąpiła do ostrzału rejonu przygranicznego z Izraelem (była to kontynuacja działań prowadzonych od kilku miesięcy). Wojska lądowe Syrii próbowały rozpocząć niewielką operację zaczepną, jednak próby zajęcia izraelskiego terytorium w kierunku jeziora Tyberiadzkiego nie powiodły się. Wobec tego, dowództwo syryjskie zdecydowało się na ostrzał artyleryjski północnej części terytorium Izraela w dniach 7 i 8 czerwca.

Tymczasem dowództwo w Tel Awiwie, czekając do 9 czerwca na wynik konfrontacji na Synaju, rozpoczęło działania zaczepne w przeciwko Syrii na odcinku północnym i południowym w rejonie wspomnianego jeziora Tyberiadzkiego. Początkowo izraelska operacja pod kryptonimem “Młot”, natrafiła na silny opór oddziałów syryjskich, mających dobrze zabezpieczone stanowiska w trudnym górskim terenie. Nie mogąc przełamać pozycji wroga (przy okazji ponosząc ciężkie straty), dowództwo izraelskie, korzystając z danych wywiadowczych (bezwzględna przewaga w powietrzu pozwalała siłą powietrznym na bezpieczne rozpoznanie pozycji nieprzyjaciela), odkryło słaby punkt obrony syryjskiej od strony granicy z Libanem. Wojska syryjskie nie obsadziły tego kierunku operacyjnego nawet szczątkowymi oddziałami wojsk lądowych, dlatego nie bacząc na neutralność Libanu, siłami 8 Brygady Pancernej i 1 Brygady Piechoty “Golani” (w rzeczywistości elitarna Brygada Zmechanizowana “Golani” izr. Chativat Golani) wojska izraelskie obeszły północne skrzydło pozycji nieprzyjaciela i w godzinach porannych 10 czerwca uderzyły na jej tyły w pobliżu Massady. Dodatkowo, by spotęgować efekt zaskoczenia przeprowadzono śmigłowcami desant piechoty na syryjskie zgrupowanie.

Na głównym kierunku izraelskie wojska zmechanizowane wdarły się 20 kilometrów w głąb terytorium kontrolowanego przez Syryjczyków, przez co próby oporu wojsk arabskich zostały prawie całkowicie zatrzymane.

Już o 16.30 tego samego dnia wojska izraelskie zajęły opuszczone przez wojsko i ludność cywilną miasto Kunetira na Wzgórzach Golan, tym samym całkowitemu rozbiciu uległo siedem z dziewięciu brygad armii syryjskiej uczestniczących w działaniach przeciwko Izraelowi. Konflikt na Wzgórzach Golan zakończył się 10 czerwca 1967 roku, dokładnie o godzinie 18.30.

Trzecim frontem zmagań na Bliskim Wschodzie był kierunek jordański, który zostanie opisany w następnej części.

CDN…

Na rysunku przedstawiono syryjski czołg Panzerkampfwagen IV Ausf.H, pojazd proweniencji niemieckiej z czasów II Wojny Światowej, używany w ilości 57 sztuk wraz z działami samobieżnymi Jagdpanzer IV. Na wieży widoczny zamontowany karabin DSzK. Następnie izraelski Isherman M50 (Super Sherman) w wersji dowodzenia z 8 Brygady Pancernej, trzecia sylwetka to syryjski T-34-85 z 44 Brygady Pancernej z czasów walk na Wzgórzach Golan. Widoczne oznaczenie brygady (czerwony trójkąt) oraz pionowy pas szybkiej identyfikacji, także w kolorze czerwonym. Na dole po lewej stronie przedstawiono samochód rozpoznawczy BTR 40 ze znakiem taktycznym w postaci kokardy sił powietrznych Syrii. Ostatnia sylwetka to izraelski Centurion Mk.5 z 8 Brygady Pancernej.

.

Tekst i grafiki: Jarosław Janas

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x