„Błyskawica- 21” – artyleria bombarduje POLIOGON DRAWSKI

W trakcie szkolenia poligonowego, które rozpoczęło się 15.02.2021 r. na drawskim poligonie szkoliły się pododdziały 5 pułku artylerii. Przez kilka dni pododdziały pierwszego dywizjonu artylerii samobieżnej i trzeciego dywizjonu artylerii rakietowej wykonywały złożone i wymagające głębokiego skupienia zadania bojowe takie jak strzelania amunicją bojowa w ramach systemu rażenia.

Udział w tych zadaniach wzięły armatohaubice „Dana” oraz wyrzutnie rakiet „WR-40 Langusta”.

Głównym zamierzeniem szkolenia poligonowego jest doskonalenie i zgrywanie umiejętności indywidualnych i zespołowych w wykonywaniu zadań w dzień i w nocy zgodnie z przeznaczeniem. Zasadniczym przedsięwzięciami pierwszego tygodnia szkolenia był udział SD 5pa w treningu sztabowym 12DZ pk. „ODRA-21” oraz trening kierowania ogniem ze strzelaniem amunicją bojową.

W czasie szkolenia spory nacisk położony został na trening i doskonalenie systemu dowodzenia oraz rozwiązywanie problemów taktycznych.

Ćwiczone było całe spektrum elementów w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych działań. Stawianie zadań, rozpoznanie i zajęcie rejonów stanowisk ogniowych, zabezpieczenie bojowe oraz przeciwdziałanie akcjom grup dywersyjnych. Wybieranie, korygowanie, a także ocena skutków ognia artylerii wspierane było przez bezzałogowy system powietrzny „Fly Eye” wraz z radiolokacyjnym zestawem rozpoznania artyleryjskiego „Liwiec”.

Ważnym elementem, który był realizowany przez batalion logistyczny było zabezpieczenie logistyczne pododdziałów pułku podczas działania. Spory nacisk został położony na zabezpieczenie elementów stanowiska dowodzenia oraz łączność, za które odpowiedzialny był dywizjon dowodzenia.

Podczas zajęć 5 Lubuski Pułk Artylerii miał zaszczyt gościć I Zastępcę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pilota Jana Śliwkę, Dowódcę 12 SDZ gen. dyw. dr Dariusza Parylaka oraz Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii 12 SDZ płk. Jacka Werę.

Źródło: 5 pułk artylerii

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x