Call For Fire dla MARUDERA

Zdjęcie: US Army

W ubiegłym tygodniu zakończyły się wspólne POLSKO – AMERYKAŃSKIE ćwiczenia wojsk powietrzno desantowych na obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. To była największa zaplanowana tego typu operacja w Europie jaka odbywała się w bieżącym roku.

O tym pisaliśmy TUTAJ – “Poligon w Drawsku Pomorskim – największa operacja powietrzno-desantowa w Europie (ZDJECIA)”

Jednak najważniejsza częścią ćwiczeń było zrealizowanie zadania ogniowego z wykorzystaniem amunicji bojowej zgodnie z procedurą ”Call For Fire”, w celu integracji moździerzy M98 oraz organicznych sensorów rozpoznawczych z 6BPD z systemem ognia 319 Pułku Artylerii US i ich armatohaubic – M 105. Sprawdzane były możliwości otwarcia ognia przez polskie moździerze M98 i amerykańskich armatohaubic 105 od razu po zakończeniu operacji powietrznodesantowej. Dzięki temu można zweryfikować działony ogniowe – w tym czas jaki potrzeba na realizację zadania.

Ćwiczenie MARAUDER-21 dla polskich żołnierzy zakończy się w 05 marca, natomiast oficerowie do spraw artylerii 6BPD brali udział w dalszym szkoleniu jako obserwatorzy Fire Direct Center (FDC) doskonaląc swoje umiejętności we współdziałaniu z żołnierzami 319 Pułku Artylerii 173rd AbnBde oraz dla wyciągnięcia wniosków do dalszej pracy szkoleniowej na szczeblu batalionu oraz przygotowania plutonów ogniowych do udziału w kolejnych ćwiczeniach.

Tekst: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści]

Zdjęcie: US Army
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x