Terytorialsi na szkoleniu z amerykańskimi żołnierzami

W 22. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Orzysz, odbyły się wspólne zajęcia żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 2 Pułku Kawalerii US Army.

Zajęcia rozpoczęły się we czwartek i trwały do niedzieli. Głównym punktem było prowadzenia ognia z 40 mm granatników automatycznych Mk-19, które są na wyposażeniu zarówno amerykańskich jednostek, jak i brygad OT. Granatnik MK-19 został opracowany w Stanach Zjednoczonych. Jest to broń automatyczna, umożliwiająca strzelanie ogniem ciągłym (krótkimi seriami) z użyciem różnego rodzaju amunicji.

Strzelania były realizowane z wykorzystaniem amunicji ćwiczebnej oraz odłamkowej. W trakcie wybranych zagadnień w roli instruktorów wystąpili amerykańscy żołnierze. Szkolenie stało się także okazją do wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z uzbrojeniem i sprzętem używanym przez obie strony.

Ćwiczących żołnierzy odwiedzili dowódca Batalionowej Grupy Bojowej ppłk Jason Adler oraz dowódca 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży ppłk Michał Mazurczyk.

W tym roku jest to już kolejne wspólne przedsięwzięcie podlaskich terytorialsów oraz żołnierzy pełniących w Polsce służbę w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Tekst i zdjęcia: kpt. Łukasz Wilczewski [Oficer prasowy 1PBOT]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x