ANTYLOPA – wirtualna wojna na poligonie w Drawsku Pomorskim ?

Jak informuje naszą redakcję kpt. Błażej Łukaszewski rzecznik prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej ćwiczenie dowódczo – sztabowe Antylopa rozpoczęło się na poligonie drawskim 15 kwietnia a planowane zakończenie przewidziane jest na 22 kwietnia obecnego roku.

” … Kierownictwem ćwiczenia jest Dowództwo 12 Dywizji Zmechanizowanej, a ćwiczą jednostki podległe pod „Dwunastkę”, czyli m. in. 2 Brygada Zmechanizowana ze Złocieńca, 7 Brygada Obrony Wybrzeża ze Słupska, 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina, 5 pułk artylerii z Sulechowa, 8 pułk przeciwlotniczy z Koszalina, 12 batalion dowodzenia ze Szczecina …” – mówi kpt. Błażej Łukaszewski i dodaje że z samej 12 Brygady ćwiczy ponad 600 żołnierzy.

Żołnierze wykonują zabezpieczenie tych ćwiczeń – konwojują przemieszczający się sztab, utrzymują zdolności łączności, zabezpieczają cały teren bytowania.

” … W trakcie ćwiczenia żołnierze przede wszystkim doskonalą procedury planowania i prowadzenia działań taktycznych w różnych warunkach. Jest to ćwiczenie sztabowe, więc większość zdarzeń ma miejsce w przestrzeni wirtualnej, ale część z nich jest realizowanych praktycznie, zarówno w dzień, jak i w nocy …”

W obecnych czasach wojna wirtualna zdaje się być czymś równie istotnym jak wykonywanie działań na realnym polu walki, dlatego kładzie się na nią coraz większy nacisk podczas szkolenia.

Tekst: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści] Zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski oraz st. szer. Piotr Pytel [12 Brygada Zmechanizowana]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x