Aviation Detachment Rotation 21

19 kwietnia rozpoczęło się ćwiczenie Aviation Detachment Rotation 21, które potrwa do końca miesiąca.

19 kwietnia, w jednostkach 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – 31 i 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego rozpoczęło się kolejne już ćwiczenie Aviation Detachment Rotation (ADR), w które zaangażowane są polskie samoloty F-16, MiG-29 oraz samoloty F-15 z 48 Skrzydła Myśliwskiego z brytyjskiego Lakenheath i samoloty F-16 z 52 Skrzydła Myśliwskiego z niemieckiego Spangdahlem, które podczas wykonywanych misji wspierane będą przez samolot wczesnego ostrzegania AWACS. W związku z tym, w obydwu podległych 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego Bazach, wylądowało dziś po dziesięć amerykańskich samolotów F-15 i po dwa amerykańskie F-16.

W ramach ćwiczenia planowane są po dwa wyloty dziennie, w czasie których przeprowadzane będzie także tankowanie w powietrzu z udziałem brytyjskiej latającej cysterny KC-135. Oznacza to, że podobnie jak i podczas poprzednich edycji ćwiczenia ADR, tempo operacyjne wykonywanych zadań będzie bardzo wysokie.

Realizowane podczas nadchodzących dni polsko – amerykańskie loty, wykonywane przez pilotów naszych F-16 zarówno z pilotami MiG-29, jak i goszczących u nas F-15 i F-16 są ponownie okazją do przećwiczenia wspólnych procedur i doskonalenia interoperacyjności w ramach NATO.

Tekst: kpt. Anna Issel Zdjęcia: Piotr Łysakowski oraz Bartek Bera

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x