25 lat 12 Brygady Zmechanizowanej

Zdjęcie: st. szer. Piotr Pytel

W piątek 14 maja br. w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej imienia generała broni Józefa Hallera w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody dorocznego święta 12 Brygady.

W tym roku przypadła 25. rocznica utworzenia 12 Brygady Zmechanizowanej, więc obecne obchody były połączone z wieloma atrakcjami. W pierwszej kolejności na terenie koszar Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej pułkownik Roman Łytkowski wkopał „Kapsułę Czasu”, która zawierała różnorodne przedmioty dotyczące „Błękitnej” Brygady.

Następnie na niedawno wybudowanym Skwerze Hallerczyków, tuż przy głównej bramie wjazdowej do jednostki, odsłonięto rzeźbę – ławeczkę generała Hallera. Ławeczka została umiejscowiona w ciągu komunikacyjnym prowadzącym do rekreacyjnych terenów miasta, aby być nową, ogólnodostępną atrakcją na mapie Szczecina.

Sama uroczystość rozpoczęła się już na Placu Apelowym złożeniem meldunku Dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generałowi dywizji doktorowi Dariuszowi Parylakowi o gotowości pododdziałów do uroczystości, po czym nastąpił przegląd pododdziałów.

W początkowej fazie święta odegrano i odśpiewano hymn państwowy, podniesiono flagę państwową na maszt, przekazano na ręce Dowódcy 12 Brygady Chorągiew Wojska Polskiego, a także odczytano rozkazy o wyróżnieniach i przyznaniu Odznak Pamiątkowych 12 Brygady.

Następnie przyszła pora na okolicznościowe przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Michał Jach, który podkreślił: – „Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że żołnierze i pracownicy 12 Brygady tak jak dbają o swoje wyszkolenie i umiejętności, tak dbają o zachowanie tradycji, dla których poświęcają swój czas, rodziny, a często i życie. Chciałbym podziękować Wam wszystkim za waszą służbę w Ojczyźnie, jak i na każdej misji, gdzie się Was wysyła”.

Z kolei w swoim przemówieniu Dowódca „Dwunastki” generał Parylak podkreślił dotychczasowe zasługi oraz osiągnięcia żołnierzy i pracowników 12 Brygady, a także życzył wszelkiej pomyślności w dalszej działalności służbowej. „12 Brygada, a dokładniej zespół ją tworzący, w ostatnim roku realizował szereg bardzo trudnych, pełnych wyzwań zadań. Jestem dumny z tego, że z tych zadań wywiązaliście się z przydomkiem „naj”. Chcę podziękować Wam wszystkim za ten żołnierski trud, bo jest to kawał dobrze wypełnionej, żołnierskiej roboty” – zaznaczył generał Parylak.

Przemówienie do zebranych żołnierzy i pracowników wygłosił również Dowódca „Błękitnej” Brygady. „Żołnierzom i pracownikom 12 Brygady, w tym oczywiście sobie, gratuluję służby i pracy w tej wspaniałej jednostce. Wyróżnionym dzisiaj serdecznie gratuluję, wszystkim zaś żołnierzom dziękuję za trud, który wkładacie w codzienną realizację trudnych, czasami niezwykłych zadań. Wszystkim moim podwładnym, byłym żołnierzom i pracownikom „Błękitnej” Brygady życzę zdrowia i pomyślności – niech Wam się szczęści i powodzi, a marzenia się spełniają” – podsumował pułkownik Łytkowski.

W końcowej części uroczystości odegrano i odśpiewano Hymn 12 Brygady – Rotę Hallerczyków, a ostatnim punktem była defilada pododdziałów, która zakończyła obchody 25-lecia 12 Brygady Zmechanizowanej.

Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski Zdjęcia: st. szer. Piotr Pytel [12 Brygada Zmechanizowana]
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x