Gotowi na dyżur NATO

Zdjęcie: kpt. Błażej Łukaszewski

Różnorodne działania taktyczne, częste i niespodziewane alarmy, wzywanie wsparcia, a także zagadnienia współpracy cywilno – wojskowej czy reagowanie na propagandę „przeciwnika” – tak wyglądał wymagający sprawdzian jaki przeszli żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej na poligonie drawskim.

W trakcie ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. TYGRYS-21 żołnierze planowani do dyżuru Sił Odpowiedzi NATO doskonalili procedury planowania i prowadzenia działań taktycznych na obiektach drawskiego poligonu. Większość zdarzeń była realizowana realnie, ale nie zabrakło również incydentów wirtualnych.

Przez rok żołnierze pododdziału stworzonego na bazie 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej zgrywali się, podnosili poprzeczkę swego wyszkolenia, a w okresie od 17 do 20 maja br. zostali poddani szczegółowemu sprawdzeniu przez zespół kontrolny z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ćwiczenie to było zatem dość krótkie, ale wypełnione skomplikowanymi zadaniami, na które z reguły żołnierze mieli stosunkowo mało czasu, gdyż szybka i zdecydowana reakcja była tu kluczowa.

Zatem oprócz typowych działań taktycznych jak obrona i natarcie żołnierze „Błękitnej” Brygady współdziałali z JTAC-ami, czyli wysuniętymi nawigatorami naprowadzania lotnictwa (ang. joint terminal attack controller), neutralizowali improwizowane ładunki wybuchowe (ang. Improvised Explosive Device), ewakuowali „uszkodzony” sprzęt, udzielali pierwszej pomocy, a nawet reagowali na propagandę „przeciwnika”.

Czwartek 20 maja br. był ostatnim dniem prowadzonych działań, więc na zbiórce kończącej poligonowe zmagania podsumowano dotychczasowy wysiłek żołnierzy. „Bez względu na to jak Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych oceni Was, chciałbym już teraz wszystkim podziękować za wysokie zaangażowanie, inicjatywę, kawał bardzo dobrej, żołnierskiej roboty. W mojej ocenie świetnie poradziliście sobie z większością zadań, dlatego jestem z Was bardzo dumny” – podkreślił Zastępca Dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej i zarazem Kierownik Ćwiczenia pułkownik Roman Brudło.

* * *

12 Brygada Zmechanizowana obecnie realizuje zadanie polegające na przygotowaniu żołnierzy do dyżuru Sił Odpowiedzi NATO planowanego na 2022 rok. Siły i środki wyznaczone do tego niezwykle odpowiedzialnego zadania zostały sformowane na bazie 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej „Legionów”
ze Szczecina. Oprócz licznych ćwiczeń i szkoleń poligonowych jakie pododdział realizuje obecnie w kraju są również przewidziane szkolenia poza granicami (m. in. w Norwegii).

Po pozytywnym zaliczeniu certyfikacji oraz wszystkich wymagań pododdział wejdzie w skład francusko – niemieckiej brygady i będzie w gotowości do szybkiego działania poza granicami Unii Europejskiej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Tekst i zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x