Poligonowe zmagania pododdziałów 16DZ i Batalionowej Grupy Bojowej eFP NATO

Szkolenie pododdziałów 16DZ i Batalionowej Grupy Bojowej eFP NATO w realizacji zadań związanych z pokonywaniem przeszkody wodnej w różnych warunkach taktycznych przeprowadzono na jeziorze Kępno na poligonie w Orzyszu.

W środę 19 maja pododdziały 16 Dywizji Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej eFP NATO na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz zrealizowały taktyczne ćwiczenie z pokonywania przeszkód wodnych na etatowym sprzęcie przeprawowym oraz wozach bojowych i transporterach.

W czasie szkolenia zrealizowano zagadnienia dotyczące przygotowania sprzętu bojowego i prowadzenia działań bojowych podczas pokonywania przeszkody wodnej. W ramach przygotowania szkolenia żołnierze z 2 pułku saperów i 15 batalionu saperów (15BZ) przygotowali środki przeprawowe do urządzenia i zabezpieczenia przeprawy promowej z wykorzystaniem PP-64 i PTS-M. Ponadto, żołnierze zostali zapoznani z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i zasadami pokonywania przeszkody wodnej. Ważnym elementem ćwiczenia było szkolenie załóg wozów bojowych, z zasad ewakuacji załogi uszkodzonego sprzętu z pokonywanej przeszkody wodnej.

Nad sprawną organizacją szkolenia pieczę sprawował szef Wojsk Inżynieryjnych 16DZ ppłk Sławomir Łakomiec. Szkolenie z pokonywania przeszkody wodnej obserwowali słuchacze kursów oficerskich z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. 

Tekst: mjr Marek Nabzdyjak Zdjęcia: st. szer. Adrian Jórski, st. szer. Dawid Sofiński, szer. Karol Chmielewski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x