VII Zawody Przewodników Psów Służbowych Żandarmerii Wojskowej

Zdjęcie: sierż. Marcin Ślusarczyk

Już po raz siódmy przewodnicy psów służbowych Żandarmerii Wojskowej oraz ich czworonożni przyjaciele mogli zweryfikować swoje umiejętności podczas ogólnopolskich zawodów.

Po rocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną związaną z przeciwdziałaniem i zapobieganiem COVID-19, w dniach 11-14 maja 2021 roku w Ośrodku Wypoczynkowym „Półwysep Lipa” w m. Wdzydze Tucholskie (woj. pomorskie) odbyła się VII edycja Zawodów Przewodników Psów Służbowych Żandarmerii Wojskowej.

Zarząd Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej do rywalizacji zaprosił również reprezentantów służb mundurowych z Policji, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu. W zawodach wystartowały 24 psy służbowe asystujące żołnierzom i funkcjonariuszom w ich codziennej pracy.

Ze względu na specjalności czworonogów (wyszkolone do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych lub narkotyków) zawody przeprowadzono w dwóch kategoriach. Podczas współzawodnictwa komisja sędziowska oceniała posłuszeństwo i pracę węchową psów. Zadania z zakresu ogólnego posłuszeństwa obejmowały chodzenie bez smyczy przy nodze oraz wykonywanie komend przewodnika – „siad”, „waruj”, „stój”. Praca węchowa psów polegała na wyszukiwaniu próbek zapachów materiałów wybuchowych oraz narkotyków ukrytych w pojazdach, skrzyniach, pomieszczeniach oraz w terenie otwartym.

Po dwudniowej, twardej i wyrównanej rywalizacji wyłoniono zwycięzców zawodów.
Mistrzami w kategorii wyszukiwania zapachów narkotyków zostali:- I miejsce – mł. chor. Andrzej Trzonkowski z Wydziału ŻW w Bemowie Piskim wraz z psem Rufim,- II miejsce – sierż. Łukasz Zaskórski z Wydziału ŻW we Wrocławiu wraz z psem Iną,- III miejsce – plut. Krzysztof Cudo z Oddziału ŻW w Żaganiu wraz z psem Luną. Bezkonkurencyjni w wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych okazali się przewodnicy z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie wraz ze swoimi podopiecznymi, zdobywając pierwsze trzy miejsca.

Sprawny przebieg VII Zawodów Przewodników Psów Służbowych Żandarmerii Wojskowej zapewnili członkowie komisji sędziowskiej: sędzia główny – pan Alojzy Kwaśniewski z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz sędziowie: kpt. Bartłomiej Jargieło i chor. Mariusz Kapczyński z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, kom. Rafał Ośka i asp. sztab. Krzysztof Jasiewicz z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, rachm. Piotr Świderski i st. apl. Mateusz Połomski z Ośrodka Szkoleniowego Krajowej Administracji Skarbowej.

 Tekst: st. chor. sztab. Wojciech Grabiński, Zdjęcia: sierż. Marcin Ślusarczyk

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x