Logistyka w natarciu

Od 17 maja na drawskim poligonie trwa szkolenie pododdziałów 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej. W zgrupowaniu biorą udział żołnierze 3 Batalionu Logistycznego z Glewic, 52 Batalionu Remontowego i 11 Batalionu Ewakuacji Sprzętu z Czarnego, a także dowództwo 1BLog z Bydgoszczy. Po przemieszczeniu w rejon poligonu, przeprowadzeniu instruktaży oraz omówieniu najważniejszych celów szkoleniowych szkolenie ruszyło pełną parą. Poligon to niepowtarzalna okazja aby przećwiczyć wszystkie te elementy, których nie ma możliwości w miejscu stałej dyslokacji. Nad przebiegiem szkolenia czuwa podpułkownik Robert Szpakowski. Dotychczas żołnierze realizowali szkolenie medyczne, taktyczne, terenoznawstwo oraz zagadnienia z Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia. Logistycy z Pomorskiej Jedynki wykonali też rzut granatem bojowym, a od dwóch dni wyznaczeni żołnierze bytują w lesie. Remontowcy z Czarnego doskonalili także umiejętności strzeleckie prowadząc ogień z wozów bojowych WZT-2 do celów na odległości 400-500 m. ogniowe. Sprawdzana była również możliwość ewakuacji sprzętu z użyciem Ciężkiego Kołowego Pojazdu Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego Hardun. 11 Batalion Ewakuacji Sprzętu przeprowadzał również ewakuację sprzętu bojowego z pola walki przy użyciu WZT-2.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ – “Hardun w akcji”

Od 24 maja, w ramach szkolenia poligonowego, 3 Batalion Logistyczny rozpoczął ćwiczenie taktyczno – specjalne batalionu pk. Szafir-21, zaś 52 Batalion Remontowy realizuje zgrywające ćwiczenia taktyczno – logistyczne pk. Spinel-21. W ramach ćwiczeń kierownictwo ćwiczenia ocenia zachowanie się stanów osobowych ćwiczących wojsk na wypadek wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń oraz realizowane przez nich przedsięwzięcia w zakresie ochrony i obrony rejonu operacyjnego rozmieszczenia. Dodatkowo w ramach szkolenia przećwiczono rozwijanie polowego punktu tankowania.

Ćwiczenia zgrywające umożliwiają sprawdzenie naszych zdolności do wykonywania zadań logistycznych na rzecz jednostek operacyjnych zgodnie z przeznaczeniem w warunkach zbliżonych do współczesnego pola walki. Rozległy i urozmaicony teren oraz zmieniające się warunki atmosferyczne oddają jego realizm.

Szkolenie w warunkach poligonowych w Drawsku Pomorskim zakończy się 28 maja, wówczas żołnierze przemieszczą się do miejsca stałej dyslokacji. Po obsłudze bieżącej sprzętu kolejni żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej przemieszczą się natomiast do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, aby wziąć udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Opal-21 oraz pk. Dragon-21.

———-

Jako żołnierze przede wszystkim służymy Ojczyźnie. Szereg przedsięwzięć realizowanych przez logistyków z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej sprawia, że nie zawsze mamy możliwość spędzić czas z bliskimi w ważnych momentach, ale zawsze o nich pamiętamy, dlatego wszystkim mamom w dniu ich święta przesłaliśmy z poligonu drawskiego najserdeczniejsze życzenia. “Macierzyństwo to taki zawód, w którym nie można pracować na zmiany”. W ten sposób chcieliśmy podziękować za każdą radę, za miłość, cierpliwość, oddanie, poświęcony czas. To jacy jesteśmy, jakimi kierujemy się wartościami często zawdzięczamy Wam – MAMOM. Wszystkiego najlepszego w dniu Waszego święta.

Fot.: st. szer. Anna Wolska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x