SONDA, czyli jak zostać podoficerem w 14 ZBOT

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej kształci już pierwszych podoficerów młodszych, czyli kaprali. Po ukończeniu kursu SONDA, zasilą szeregi instruktorów jednostki i to oni będą szkolić nowych żołnierzy. – To nobilitacja dla naszej brygady, wchodzimy w nowy etap rozwoju – mówi z-ca dowódcy jednostki, ppłk Mirosław Radwan.

Po półtora roku istnienia, 14 ZBOT osiągnęła etap, w którym może już kształcić własnych podoficerów. Do tej pory kaprale przychodzili z zewnątrz, z innych jednostek lub wstępowali do OT już jako żołnierze – podoficerowie rezerwy. Teraz w brygadzie zachodniopomorskich terytorialsów rozpoczęła się pierwsza edycja kursu adresowanego dla szeregowych – żołnierzy ochotników, którzy chcą zdobyć pierwsze szlify podoficerskie w stopniu kaprala, by zostać np. dowódcami sekcji lub instruktorami.

SONDA to akronim sformułowania „Szkoła Niższych Dowódców”. Jej początki sięgają pierwszej połowy 1944 roku, kiedy to decyzją Komendanta Głównego AK zlikwidowane zostały Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, a w ich miejsce powstały Zastępcze Kursy Szkoleniowe Niższych Podoficerów.

Dziś, to nauka podstaw dowodzenia i przywództwa. Kurs w 14 ZBOT rozpoczął się w połowie czerwca i potrwa do sierpnia. Bierze w nim udział 22 żołnierzy, głównie z pierwszego naboru do 14 ZBOT, którzy otrzymali już stopień starszego szeregowego. Żołnierze zostali do niego zakwalifikowani na podstawie zdanego egzaminu z w-f, testu z wiedzy ogólnej, języka obcego i rozmowy kwalifikacyjnej.

– Do WOT wstąpiłam, żeby się rozwijać. Dlatego SONDA jest dla mnie naturalną kontynuacją kariery w wojskach obrony terytorialnej. Jak pewnie każdy żołnierz myślę o szlifach oficerskich, ale chcę przejść wcześniej wszystkie szczeble wojskowej edukacji – mówi st. szer. Anna Kuźbik, jako jedna z pierwszych wstąpiła do 14 ZBOT w lutym 2020 roku. – Zajęcia są bardzo intensywnie i wymagające, ale jeśli mam być w niedalekiej przyszłości liderem, przywódcą, wiem, że muszę dać z siebie wszystko.

– Przyszły kapral musi zdominować dowodzony przez siebie pododdział. Zapanować nad nimi, zachęcać, być autorytetem. Wychowujemy liderów, dowódców sekcji, którzy w czasie działań nie powiedzą „naprzód”, ale „za mną” i poderwą swoje wojsko – mówi st. chor. sztab. Rafał Mądry, który odpowiada za kurs przyszłych podoficerów w zachodniopomorskiej brygadzie OT.

Kurs zakończy się egzaminem prowadzonym przez szkołę podoficerską SONDA z Zegrza i Torunia. Będzie on składał się z w-f, zajęć praktycznych i testu. Podczas zajęć praktycznych egzaminowany w roli instruktora wystąpi na punkcie nauczania.

Po zdanym egzaminie zostanie jeszcze skierowany na szkolenie podstawowe, gdzie w roli instruktora wystąpi przed świeżo wcielonymi żołnierzami.

– Dla naszej brygady to nobilitacja, bo oznacza, że jesteśmy już w stanie kształcić własne kadry podoficerskie, które zasilą potem szeregi naszych instruktorów – mówi zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Mirosław Radwan.

Tekst i zdjęcie: Marcin Górka

.

UDOSTĘPNIJ:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x