2 Brygada świętuje

W piątek 23 lipca br. w koszarach 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu odbyły się uroczyste obchody dorocznego święta 2 Brygady.

Sama uroczystość rozpoczęła się już na Placu Apelowym przeglądem pododdziałów przed Dowódcę 2 Brygady pułkownika Dariusza Machulę. W początkowej fazie święta odegrano i odśpiewano hymn państwowy, podniesiono flagę państwową na maszt, przekazano na ręce dowódcy jednostki Chorągiew Wojska Polskiego, a także odczytano rozkazy o wyróżnieniach i przyznaniu Odznak Pamiątkowych 2 Brygady.

Następnie przyszła pora na okolicznościowe przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał Dowódca „Dwunastki” generał Parylak, który podkreślił dotychczasowe zasługi oraz osiągnięcia żołnierzy i pracowników 2 Brygady, a także życzył wszelkiej pomyślności w dalszej działalności służbowej. „2 Brygada jest trudnym oddziałem, ale z ogromnym potencjałem. Zeszłoroczne ćwiczenie taktyczne z wojskami Ryś było najlepszym kluczem w podsumowaniu 2 Brygady w bardzo trudnych uwarunkowaniach, z żołnierzami na misjach i wspierającymi służbę zdrowia w walce z covidem. Potencjał, który stoi przed Dowódcą 2 Brygady to żołnierskie serca, poświęcenie, oddanie służbie i gotowość do działania, więc życzę Wam wszystkim dalszych sukcesów” – zaznaczył generał Parylak.

Przemówienie do zebranych żołnierzy i pracowników wygłosił również Dowódca 2 Brygady. „Dzisiejsze święto to dla mnie dzień szczególny, gdyż przypada w pierwszym roku mojego dowodzenia. Wielkim zaszczytem jest dla mnie również otrzymanie Chorągwi Wojska Polskiego z rąk mojego przełożonego. 2 Brygada ostatnio realizowała szereg różnych i ważnych zadań w kraju i poza granicami. Jest to powód do dumy z dobrze spełnionego żołnierskiego obowiązku, ale również do podziękowania. Przed nami nie mniej intensywny rok, przygotowanie do udziału w międzynarodowych ćwiczeniach, szkolenie elewów Legii Akademickiej, realizacja szkolenia żołnierzy rezerwy oraz ciągła gotowość do ewentualnej walki z powracającą pandemią. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby postawione przed nami zadania były zrealizowane na niezmiennie dobrym poziomie” – podsumował pułkownik Machula.

Ostatnim punktem uroczystości uświetnionej przez Orkiestrę Wojskową ze Świnoujścia była defilada pododdziałów, która zakończyła obchody święta 2 Brygady Zmechanizowanej.

***

2 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu to jednostka bezpośrednio podległa 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

W 1996 r. zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 11 O/MON z dnia 17 lipca 1996 r. w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji, nadania nazwy wyróżniającej, imienia patrona oraz ustanowienia dorocznego święta 2 Brygada Zmechanizowana przyjęła dziedzictwo tradycji oddziałów piechoty Dywizji oznaczonych cyfrą “2”, tj.:

– 2 Dywizji Piechoty (1815 – 1831);

– 2 Dywizji Piechoty Legionów (1919 – 1939);

– 2 Dywizji Strzelców Pieszych (1939 – 1945);

– 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej (1942 – 1947);

– 2 Dywizja Piechoty im. J. H. Dąbrowskiego (1943 – 1996).

Decyzja ta pozwalała jednocześnie przyjąć 2 Brygadzie Zmechanizowanej nazwę wyróżniającą “Legionów” oraz imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Swoje doroczne święto jednostka obchodzi w dniu 28 lipca.

Podstawowym uzbrojeniem 2 Brygady są: czołgi PT-91 Twardy i T-72, bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz samobieżne haubice 2S1 Goździk, które są wykorzystywane

w codziennym szkoleniu oraz ćwiczeniach.

Tekst i zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski

.

UDOSTĘPNIJ:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x