Cichociemny – patron i wzór dla zachodniopomorskich Terytorialsów

Wymagam od was takiego wielkiego serca i patriotyzmu, jakie cechowały Cichociemnych, z których wywodzi się nasz patron – powiedział do zachodniopomorskich Terytorialsów dowódca Brygady, płk Tomasz Borowczyk. W rocznicę skoku do okupowanej Ojczyzny ich patrona, Cichociemnego ppłk Stanisława Sędziaka, jednostka obchodziła swoje święto. Z tej okazji na budynku sztabu jednostki odsłonięto także tablicę ku jego czci.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk Stanisława Jerzego Sędziaka ps. „Warta”, swoje święto obchodziła już po raz drugi. W niedzielę, na placu apelowym jednostki w Szczecinie-Podjuchach, stanęli w szyku żołnierze tej jednostki, a wśród nich ci, którzy dopiero co ukończyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe i złożyli przysięgę wojskową. 41 nowych, zachodniopomorskich Terytorialsów, w tym 19 kobiet, słuchało słów dowódcy, który przypomniał im postać ich patrona. – Cichociemni. Elita elit, doskonale wyszkoleni, gorący patrioci z wielkim sercem, swojej Ojczyźnie oddali wszystko, często także życie. Nasz patron walczył z niemieckim okupantem a potem z sowieckim – mówił płk Tomasz Borowczyk. – Nie żądam od Was takiego wyszkolenia, ale wymagam od Was wielkiego serca i patriotyzmu.

Podkreślił, że żołnierze WOT noszą na ramieniu znak „Polski Walczącej”, a to dziedzictwo tradycji Armii Krajowej zobowiązuje.

– Macie być dla wspólnoty lokalnej pomocną ręką. Choć wiele was różni, jedno jest wspólne, to droga miłości do Ojczyzny – mówił do żołnierzy wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. – Zwłaszcza teraz, gdy 12 Brygada Zmechanizowana przemieszcza się na ćwiczenia na wschód, to wy jesteście ostoją społeczności lokalnej.

Żołnierzy pobłogosławił biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman.

W trakcie uroczystości wielu żołnierzy Zachodniopomorskiej Brygady WOT zostało wyróżnionych odznaczeniami resortowymi a także awansami. Uroczystości przyglądały się także rodziny składających przysięgę żołnierzy.

Po zakończeniu uroczystej zbiórki na placu apelowym odsłonięto tablicę ku czci patrona jednostki, Cichociemnego, oficera AK ppłk Stanisława Sędziaka ps. Warta”. która zawisła na frontowej ścianie budynku sztabu. Tablicę tę ufundował Instytut Pamięci Narodowej. Odsłonili ją wspólnie dowódca 14 ZBOT płk Tomasz Borowczyk, dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Paweł Skubisz, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz syn patrona jednostki, Sławomir Sędziak.

– Wywalcz wolność, albo zgiń z tym mottem na ustach i w sercu żołnierze Cichociemni, najlepsi z najlepszych stawali w ciemnych drzwiach samolotu by skoczyć do Polski okupowanej przez Niemców i walczyć o wolną Ojczyznę— mówił podczas ceremonii odsłonięcia tablice dyrektor szczecińskiego IPN Paweł Skubisz. – Była to niezwykle trudna misja, by skoczyć a potem walczyć w warunkach konspiracji. Wśród tych żołnierzy był właśnie ppłk Stanisław Sędziak.

– Jestem szczególnie dumny tego dnia, bo mój ojciec ma tu w Brygadzie wielką, patriotyczną rodzinę, która kultywuje i kontynuuje jego dzieło – dodał syn patrona jednostki Sławomir Sędziak.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jesienią 2019 r. jako jedna z dwóch najmłodszych brygad WOT. Dziś jednostka liczy już ponad 800 żołnierzy. Jej dowództwo i sztab stacjonują w Szczecinie-Podjuchach, zaś w Choszcznie i od niedawna w Trzebiatowie znajdują się bataliony lekkiej piechoty. Żołnierze 14 ZBOT. od wielu miesięcy wspierają walkę z pandemią wspomagając zarówno placówki medyczne, administrację jak i organizacje pozarządowe. Uczestniczyli już także w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i działaniach poszukiwawczo-ratowniczych. Terytorialsi nieustannie się szkolą, także w takich specjalizacjach jak instruktorzy strzelców wyborowych.

Patron jednostki, ppłk Stanisław Jerzy Sędziak ps. „Warta” był oficerem Armii Krajowej i jednym z Cichociemnych. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku walcząc na Lubelszczyźnie. W 1940 roku wstąpił do Polskich SIł Zbrojnych we Francji, ewakuowany po klęsce Francji do Wielkiej Brytanii, przeszedł szkolenie w I Brygadzie Strzelców w Biggar. Zgłosił się do pracy konspiracyjnej i po specjalistycznym przeszkoleniu w szeregach Cichociemnych został zrzucony do okupowanej Polski w nocy z 3 na 4 września 1942 roku. Został szefem sztabu Okręgu AK Nowogródek i komendantem podokręgu Nowogródek. Po wojnie, aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, torturowany podczas śledztwa, został skazany na karę śmierci zamienioną potem na dożywocie. Zwolniony z więzienia w Strzelcach Opolskich w 1957 roku. Zmarł w Toruniu 2 sierpnia 1978 roku.

UDOSTĘPNIJ:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x