Dostawy baterii Patriot zgodnie z planem (ZDJĘCIA)

„Zakładamy, że dostawy będą realizowane w zaplanowanym czasie, a więc do końca przyszłego roku Patrioty trafią do naszego kraju. Przygotowujemy infrastrukturę, będą również wyszkoleni żołnierze do obsługi tej broni. Wszystko przebiega zgodnie z planem” – mówił podczas spotkania w USA z polskimi żołnierzami Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W czwartek 7 października, podczas drugiego dnia pobytu w Stanach Zjednoczonych szef MON spotkał się z żołnierzami 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, którzy szkolą się w Fort Sill do obsługi systemu PATRIOT.

„Jestem pod dużym wrażeniem, zarówno tego, czego uczą się nasi żołnierze, jak i podejścia naszych żołnierzy do swoich obowiązków. Laboratoria wyposażone są bardzo dobrze, a polscy żołnierze korzystają z wiedzy doświadczonych wykładowców – żołnierzy US Army, którzy byli na misjach, którzy również obsługiwali Patrioty w warunkach bojowych. To unikalne doświadczenia, które będą już przekazane polskim żołnierzom, co daje Wojsku Polskiemu gotowość do tego, żeby bronić Rzeczypospolitej”

– mówił podczas spotkania z polskimi żołnierzami minister Mariusz Błaszczak.

W amerykańskim Fort Sill (Oklahoma) trwa proces szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w przyszłym roku otrzymają dwie pierwsze baterie systemu Patriot. Żołnierze 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej realizują kurs Allied Patriot Air Defense Operator organizowany w Air Defense Artillery School z zakresu obsługi i serwisowania systemu PATRIOT. To już kolejna szkoląca się grupa żołnierzy z Polski, która przejdzie to specjalistyczne szkolenie.

„Naszą ambicją jest wpięcie różnych systemów obronnych w jedną sieć. Do tego doprowadzimy, żeby wojsko miało pełny przegląd sytuacyjny. Żeby mogło reagować adekwatnie do potrzeb. To jest niewątpliwie podniesienie zdolności Wojska Polskiego o kilka poziomów wyżej. Fort Sill to centrum artylerii, to centrum szkolenia wojsk artylerii w USA. Polscy żołnierze korzystają z najlepszych trenerów i najlepszych warunków do podnoszenia swoich umiejętności”

– podkreślił szef MON.

W marcu 2018 roku minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów PATRIOT. System będzie jednym z głównych elementów tworzących obronę powietrzną kraju.

„Polskich żołnierze chwalili dobrą atmosferę, kontakty z żołnierzami amerykańskimi oraz armii sojuszniczych. Znajomości tutaj zawarte niewątpliwie będą procentowały w przyszłości. Wszystko, czego uczą się polscy żołnierze w Forcie Sill buduje interoperacyjność z żołnierzami USA i żołnierzami Sojuszu Północnoatlantyckiego”

– zaznaczył szef MON.

***

Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi to również ważne kontakty zbrojeniowe. W ostatnich latach zawarto kilka przełomowych umów modernizacyjnych. Dzięki temu Wojsko Polskie zostanie niebawem wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy – samoloty F-35, zestawy rakietowe PATRIOT, moduły ogniowe HIMARS oraz czołgi ABRAMS.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

UDOSTĘPNIJ:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x