Sztandar dla zachodniopomorskich Terytorialsów

Swój sztandar ma już 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Jako najmłodsza z brygad OT jednostka otrzymała go podczas niedzielnej uroczystości na rynku w Trzebiatowie. Przysięgę złożyło na niego 45 nowych żołnierzy 14 ZBOT.

Ufundowanie i wręczenie sztandaru było jednym z najważniejszych wydarzeń w dotychczasowej historii 14. ZBOT. Kontynuująca tradycje Armii Krajowej „czternastka” otrzymała swój sztandar z rąk rodziców chrzestnych: Prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Szczecin Jolanty Szyłkowskiej oraz Sławomira Sędziaka syna Patrona Brygady, „Cichociemnego”, Stanisława Sędziaka ps. „Warta”. Sztandar podczas uroczystości wręczył jednostce Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

W uroczystości wzięli udział także m.in. wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, parlamentarzyści, dowódcy jednostek wojskowych i wszyscy członkowie komitetu honorowego sztandaru, a dookoła rynku w Trzebiatowie zgromadzili się mieszkańcy miasta i rodziny składających przysięgę żołnierzy.

Miejsce uroczystości wybrano nie przypadkowo. To w Trzebiatowie powstał niedawno drugi batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niedzielę zakończyła się „szesnastka”, czyli trwające 16 dni intensywne szkolenie nowych żołnierzy 14. ZBOT. 45 osób, w tym 17 kobiet, złożyło przysięgę wojskową na sztandar 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie sztandaru. Najpierw jednak w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Obrony Narodowej oraz swoim gwoździe do sztandaru wbił Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła. Po nim uczynili to rodzice chrzestni sztandaru oraz członkowie komitetu honorowego i przedstawiciele żołnierzy.

Nadanie sztandaru jeszcze tworzonej jednostce jest wyrazem szacunku, ale też ogromnego zaufania – mówił, po wręczeniu sztandaru dowódcy 14 ZBOT, płk. Tomaszowi Borowczykowi, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła. Przypomniał też żołnierzom, że „żołnierz nie żyje dla siebie, ale dla innych”.

Czym jest sztandar, wyjaśnił nowym żołnierzom i wszystkim zebranym na uroczystości na trzebiatowskim rynku, dowódca zachodniopomorskich Terytorialsów. – Bronimy tego, co najcenniejsze. A czymże innym, jak tym, co najcenniejsze, jest sztandar? Jakie inne słowa, wartości, niż Bóg, Honor, Ojczyzna i krzyż na sztandarze warte są oddania nawet tego, co najdroższe, życia? Na sztandarze jest zawarty cały sens naszej służby – mówił płk Borowczyk, dowódca 14 ZBOT. Podkreślił, że sztandar ten nawiązuje i spaja żołnierzy z miejscem, dla którego służą – Pomorzem Zachodnim. – Herb województwa, to symbol naszych domów i rodzin, za których bezpieczeństwo też warto oddać życie. To dla obrony i wsparcia tych domów na Pomorzu Zachodnim zostaliśmy powołani – mówił płk Borowczyk. Podkreślił także, że niedzielna uroczystość to „kamień milowy w rozwoju i historii zachodniopomorskiej brygady”.

– Tę historię dalej napiszecie jednak Wy, żołnierze. Właśnie teraz, kiedy wrócicie do domów, powitacie swoje rodziny, wrócicie do pracy. Od teraz będziecie pisać historię naszej brygady dając świadectwo, kim jest żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej – zaapelował do nowych żołnierzy płk Borowczyk.

Sztandar zachodniopomorskich Terytorialsów bezpośrednio nawiązuje do miejsca, w którym stacjonuje i za którego bezpieczeństwo odpowiada 14 ZBOT. Umieszczony jest na nim haftowany herb województwa zachodniopomorskiego, symbolizujący więź jednostki z regionem. Znajduje się na nim także „Znak dla skoczków do kraju” – znak spadochronowy Armii Krajowej, wprowadzony zarządzeniem Kierownika Ministerstwa Obrony Narodowej w Londynie z dnia 7 lutego 1954 roku, jako wyraz szacunku i oddania czci dla Cichociemnych, a w szczególności dla Patrona Brygady, ppłk Stanisława Jerzego Sędziaka. Jest tu także wizerunek Matki Boskiej Zwycięskiej, pochodzący ze szczecińskiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Wreszcie, w lewym dolnym polu umieszczona jest odznaka pamiątkowa 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Sztandar jest odtąd integralną częścią jednostki wojskowej i najcenniejszą rzeczą, którą przechowywać będzie 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Według tradycji, jednostka wojskowa, która utraciłaby swój sztandar, musiałaby zostać rozwiązana.

Przysięgę na sztandar złożyło w Trzebiatowie 44 nowych żołnierzy, którzy ukończyli właśnie intensywne szkolenie podstawowe, składające się z zajęć na strzelnicy, musztry, z taktyki, znajomości broni czy udzielania pierwszej pomocy. To 17 kobiet i 27 mężczyzn. 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy od tej chwili prawie 900 żołnierzy, z czego prawie 800 to Terytorialsi – ochotnicy. Wśród nich są wykładowcy akademiccy, nauczyciele, przedsiębiorcy, pracownicy firm czy administracji publicznej a także studenci i uczniowie.

14 ZBOT istnieje od września 2019 roku i jest najmłodszą brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziś oprócz dowództwa i sztabu w Szczecinie posiada dwa bataliony lekkiej piechoty: w Choszcznie i najmłodszy w Trzebiatowie.

* * *

OPIS SZTANDARU WRAZ Z UZASADNIENIEM UMIESZCZONYCH NA NIM SYMBOLI, DAT, HERBÓW, INICJAŁÓW I CYFR

Płatem sztandaru jest biała tkanina w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej.

Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, w czerwonym kręgu, znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz numer jednostki wojskowej – 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowany złotym szychem.

Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego znajduje się wieniec, w środku którego umieszczono w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”. Pomiędzy ramionami krzyża, znajdują się również wieńce wawrzynu, a w ich polach symbole związane z historią jednostki wojskowej.

W czterech rogach płata sztandaru umieszczone są gałązki wawrzynu ułożone w kształcie wieńca otwartego w dolnej części, haftowane złotym szychem. W górnym prawym polu umieszczony jest haftowany Herb województwa zachodniopomorskiego, symbolizujący więź jednostki z regionem, w którym ona stacjonuje. Jako symbol nawiązuje do niezłomnego oddania żołnierzy na rzecz jego mieszkańców.

W górnym lewym polu umieszczony jest haftowany „Znak dla skoczków do kraju” – Znak Spadochronowy AK, wprowadzony zarządzeniem Kierownika Ministerstwa Obrony Narodowej w Londynie z dnia 7 lutego 1954 roku na podstawie wzoru znaku Patrona 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłka dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. „Warta”, jako wyraz szacunku i oddania czci dla Cichociemnych, a w szczególności dla Patrona.

W prawym dolnym polu umieszczony jest wizerunek Matki Boskiej Zwycięskiej, która wpisana jest w lokalną świadomość mieszkańców jako wyjątkowy symbol narodowo – religijny. Umieszczenie wizerunku nawiązuje do chwalebnych tradycji oręża polskiego i zawierzenia Matce Boskiej.

W lewym dolnym polu umieszczona jest odznaka pamiątkowa 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wprowadzona decyzją Nr 30/MON Ministra Obrony Narodowej z 18 marca 2021r. Ma kształt stylizowanego krzyża kawalerskiego w kolorze białym z obramowaniem w kolorze srebrnym. Użyta barwa nawiązuje do koloru tarczy herbowej województwa zachodniopomorskiego. Na górnym ramieniu krzyża znajduje się srebrna liczba “14” – numer taktyczny 14 ZBOT. Na lewym, prawym i dolnym ramieniu krzyża umieszczone są srebrne litery “Z”, “B”, “OT” – skrót nazwy 14 ZBOT. Pośrodku krzyża znajduje się czerwony gryf pomorski ze złotym dziobem i pazurami – element herbu województwa zachodniopomorskiego, które jest regionem stacjonowania 14 ZBOT. Pomiędzy ramionami krzyża umieszczono srebrne znaki Polski Walczącej, będące symbolem Wojsk Obrony Terytorialnej, dziedziczących tradycje Armii Krajowej.

Tekst i zdjęcia: Marcin Górka

UDOSTĘPNIJ:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x