Victory Eagle, czyli Terytorialsi na ćwiczeniach z sojusznikami

Zdjęcia: Marcin Górka

Żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kończą trwające od 13 października ćwiczenia taktyczne pod kryptonimem „Victory Eagle-21″ prowadzone na poligonie w Drawsku Pomorskim wspólnie z żołnierzami amerykańskimi i 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną.

To pierwsze ćwiczenie taktyczne o randze międzynarodowej prowadzone przez żołnierzy z 14. ZBOT. W jego trakcie „terytorialsi” ze 141 batalionu lekkiej piechoty z Choszczna mieli okazję ćwiczyć tzw. wprowadzenie do rejonu działań wojsk sojuszniczych. W praktyce ćwiczenie to polegało na zabezpieczaniu lądowisk i szlaków, gdzie przybywały pododdziały US Army, ochrona obiektów wykorzystywanych przez sojusznicze siły wsparcia oraz prowadzeniu działań o charakterze wiążąco – opóźniającym.

– Jest to niepowtarzalna okazja do bliższego poznania wyposażenia i taktyki armii amerykańskiej, przyjrzenia się sojuszniczym procedurom, no i „podszlifowania” specjalistycznego języka angielskiego w wersji militarnej – mówi dowódca 14. ZBOT płk. Tomasz Borowczyk.

Działania wspierające, poszerzone o akcję poszukiwawczo – ratowniczą w warunkach bojowych były również ćwiczone przez zachodniopomorskich „terytorialsów” z batalionem zmechanizowanym z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

– Takie ćwiczenie z naszymi „starszymi braćmi” z wojsk operacyjnych, to przede wszystkim budowanie wzajemnego zaufania no i zaprezentowanie naszych umiejętności – mówi płk. Borowczyk

Należy podkreślić, że z uwagi na powagę i skomplikowanie ćwiczenia VE-21, było ono przygotowywane przez sztabowców z 14. ZBOT od marca 2021 r. W drawskim ćwiczeniu, po stronie Wojsk Obrony Terytorialnej, uczestniczyło ogółem prawie 300 żołnierzy ze 141 batalionu lekkiej piechoty. Łącznie wzięło w nim udział ok. tysiąca polskich i amerykańskich żołnierzy oraz ich sprzęt, m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, samobieżne armatuhaubice Krab, samobieżne moździerze Rak, transportery opancerzone Bradley, czołgi Abrams, samobieżne armatohaubice Palladin, śmigłowce Apache, Black Hawk i polskie Mi-8. Terytorialsi używali m.in. quadów, pojazdów ciężarowych i terenowych.

Kończące się ćwiczenie jest jedynie wstępem do dużo większych przyszłorocznych ćwiczeń o kryptonimie „Victory Eagle – 22”. Było to pierwsze międzynarodowe, ale jednocześnie kolejne w tym roku ćwiczenie żołnierzy 14 ZBOT. Zachodniopomorscy terytorialsi szkolili się już w tym roku kilkukrotnie w działaniach przewciwkryzysowych ze strażą pożarną, strażą graniczą, WOPR czy policją.

Tekst i zdjęcia: Marcin Górka

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ – “POLIGON DRAWSKI – Rozpoczęły się ćwiczenia wojsk NATO – VICTORY EAGLE-1”

UDOSTĘPNIJ:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x