STEADFAST JUPITER-21

Dowództwo i pododdziały Brygady Wsparcia Dowodzenia WKPW wzięły udział w ćwiczeniu STEADFAST JUPITER-21 będącym ostatnim etapem certyfikacji Wielonarodowego Korpusu Północny – Wschód  – oceny gotowości bojowej (Combat Readiness Evaluation – CREVAL).

STJU21 to największe w tym roku wspomagane komputerowo ćwiczenie dowódczo-sztabowe NATO i pierwsze, które koncentrowało się na zadaniach odstraszania. Ćwiczenie miało na celu szkolenie i ocenę Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

Pododdziały Brygady Wsparcia Dowodzenia WKPW wspierały Wielonarodowy Korpus zapewniając łączność na wszystkich jej  płaszczyznach oraz ochronę fizyczną i zabezpieczenie logistyczne.


Wykonanie tych zadań było możliwe poprzez działanie pododdziałów BWD WKPW – 100 batalionu łączności i 104 batalionu logistycznego z Wałcza oraz 102 batalionu ochrony z Bielkowa a także wchodzącego w skład BWD niemieckiego 610 batalionu łączności z Prenzlau. Szczególna struktura Brygady Wsparcia Dowodzenia i obecność w niej niemieckiego 610 batalionu umożliwia wykonywanie działań w strukturach międzynarodowych i czyni stargardzką brygadę wyjątkową.


Dowodzona przez płk. Mirosława Postołowicza Brygada Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód „…przeznaczona jest do zapewnienia funkcjonowania systemu stanowisk dowodzenia pod względem łączności, logistyki i ochrony oraz zabezpieczenia systemu łączności i informatyki z podległymi wojskami w czasie prowadzenia operacji przez Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód”.


Zakończone ćwiczenie było sprawdzianem dla komponentów BWD, a wykonanie postawionych zadań umożliwiło sprawne działanie Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód.

Tekst: kpt. Andrzej Kolczyński
Zdjęcia: por. Przemysław Sarbiewski ,st. kpr. Tomasz Minko kpr. Przemysław Łukasik

UDOSTĘPNIJ:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x