Kolejny kontyngent „Dwunastki” wyrusza na misję

Przez wiele miesięcy przygotowywali się, aby teraz przystąpić do wykonania tak ważnego zadania – żołnierze XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego IRAK NMI (NATO Mission Iraq) wyruszają na misję.

Są z różnych jednostek wojskowych i na różnych stanowiskach służbowych, ale przede wszystkim łączy ich jeden, nadrzędny cel – chcą jak najlepiej wykonać postawione zadania podczas misji w Iraku. Z tego powodu uczestniczyli w bardzo wymagającym szkoleniu, aby odpowiednio przygotować się na możliwie każdy, nawet najtrudniejszy scenariusz. Cały ten proces był ściśle koordynowany przez Dowódcę XII zmiany PKW NMI pułkownika Romana Brudło, a podczas końcowego sprawdzianu, czyli certyfikacji przeprowadzonej przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych żołnierzy oceniono bardzo wysoko. „Są dwa, główne zadania dla nas. Obydwa są zasadniczo związane z doradztwem i rozwojem zdolności irackich oraz jordańskich instytucji bezpieczeństwa […]. Tworzymy zwarty zespół, który posiada wszystkie elementy pozwalające na wykonanie wszelkich zadań” – zaznaczył pułkownik Brudło.

Zwieńczeniem tych przygotowań było uroczyste pożegnanie kontyngentu, które zorganizowano w piątek 22 kwietnia br. w Sulechowie, gdyż 5 Lubuski pułk artylerii był odpowiedzialny za sformowanie tego kontyngentu. Wagę tego wydarzenia zarówno dla Garnizonu Sulechów, jak i dla Wojska Polskiego podkreślił Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji doktor Dariusz Parylak: – „Chociaż od czasu operacji reagowania kryzysowego w Iraku minęło już kilkanaście lat to obecna misja szkoleniowa nadal jest trudna i miejsce jej realizacji również jest trudne. Kontyngent tworzą nie tylko mieszkańcy Sulechowa i regionu lubuskiego, ale są tu również żołnierze spoza 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Wszystkim Wam życzę dobrze wykonanego zadania, spokoju i żołnierskiego szczęścia

* * *

XII zmiana PKW IRAK NMI została sformowana i przygotowana przez 5 Lubuski pułk artylerii z Sulechowa. Trzon zmiany stanowią żołnierze 5 pułku, ale oprócz nich
są również przedstawiciele innych jednostek 12 Dywizji Zmechanizowanej, a także m. in. 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej, 1 Brygady Logistycznej, 5 pułku inżynieryjnego, 2 Wojskowego Szpitala Polowego, Żandarmerii Wojskowej czy Wojsk Specjalnych.

Kontyngent będzie realizował działalność mandatową w ramach Sił Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Głównymi zadaniami będzie szkolenie i doradztwo irackim oraz jordańskim Siłom Specjalnym w zwalczaniu terrorystów, wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie, a także szkolenie w naprawianiu i obsługiwaniu poradzieckiego sprzętu wojskowego.

Tekst i zdjęcia: mjr Błażej Łukaszewski

.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x