Poligon Drawski. Pierwsze szkolenie polskich załóg czołgów Abrams (ZDJĘCIA)

Zdjęcia: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści]

Na obiektach Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko Polscy czołgiści należący do Żelaznej Dywizji, a dokładnie 1. Brygady Pancernej z Wesołej rozpoczęli szkolenie na czołgach M1 Abrams należących do 1 Dywizji Piechoty USA obecnie stacjonujący na DRAWSKIM POLIGONIE. Ćwiczenie wykonują mieszane polsko-amerykańskie załogi.

Głównym celem przedsięwzięcia było zapoznanie polskich czołgistów z taktyką i zabezpieczeniem logistycznym czołgów Abrams przed właściwym szkoleniem na już POLSKICH czołgach które pierwsze egzemplarze tych czołgów pojawią się w czerwcu tego roku. Żołnierze zapoznają się również z systemem i podstawowymi procedurami dotyczącymi wykorzystania czołgów Abrams,

Zajęcia obserwował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Ćwiczenia na poligonie w Drawsku Pomorskim pokazują interoperacyjność i współpracę Wojska Polskiego z wojskiem USA. Pokazują ewentualnemu, potencjalnemu państwu napastniczemu jakim jest Rosja, że w przypadku naszego kraju, w przypadku państw NATO współpracujemy bardzo ściśle, jesteśmy wobec siebie solidarni i stanowimy gwarancję bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z żołnierzami w Drawsku Pomorskim.W kwietniu br. szef MON zatwierdził umowę na zakup czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Zamówienie przewiduje kupno 250 czołgów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE. Umowa zawiera zakup pakietu szkoleniowego i logistycznego oraz zapas amunicji. Wartość umowy wynosi ok. 4,75 mld USD.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści] Film: [MON]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x