350 kilometrów drogą HANNIBALA na poligon w Drawsku Pomorskim (ZDJĘCIA)

Leśna droga przeznaczona dla kolumn pojazdów wojskowych, łącząca poligony w Świętoszowie i Żaganiu z Drawskiem Pomorskim kolejny raz została pokonana.

Ćwiczenie Bóbr 2022, w którym brały udział żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. 25 kwietnia br. w godzinach porannych kolumna pojazdów wyruszyła z Żagania w stronę poligonu w Drawsku Pomorskim.

Wyznaczona trasa była trudna i wymagająca. Ciągle unoszący się kurz znacząco ograniczał widoczność, kierowcy oraz dowódcy musieli cały czas czuwać nad bezpieczeństwem, by nie zderzyć się z innym pojazdem w kolumnie.

Żołnierze zmierzyli się z zadaniami związanymi nie tylko z przemieszczeniem się brygady, ale także prowadzeniem działań przeciwdywersyjnych. Ćwiczące pododdziały musiały liczyć się ze stale i dynamicznie zmieniającą się sytuacją operacyjną. Co z kolei pozwoliło doskonalić umiejętności ćwiczących w rozwiązywaniu złożonych problemów taktycznych. Reakcja ćwiczących na wysyłane incydenty była nieustannie monitorowana i poddawana skrupulatnej ocenie.

Pancerniacy najpierw mieli za zadanie przejechać trasę poligonu żagańskiego, następnie po dotarciu do miejscowości Biała Góra stanęli przed wyzwaniem pokonania szerokiej przeszkody wodnej.

W pierwszej kolejności, wykorzystując pływające transportery gąsienicowe PTS z 5 Kresowego batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego, żołnierze przemieścili się na drugi brzeg, gdzie po zajęciu dogodnych przyczółków zabezpieczyli teren do pokonania Odry przez czołgi  Leopard 2PL i BWP-1.

Nad bezpieczeństwem załóg czuwały zespoły ratownicze pływające w łodziach.

Rzeka Odra ma w tym miejscu głębokość maksymalną 3.60m, prędkość nurtu to 1.07m na sekundę, więc czołgi Leopard bez problemu mogły pokonać przeszkodę wodną.

Szybkość wykonania zadania przez kawalerzystów może mieć wpływ na wynik starcia z przeciwnikiem, dlatego tak ważne jest sprawne współdziałanie z innymi jednostkami wojskowymi.

Pancerniacy mieli do pokonania około 350 kilometrową drogę.

Należy w tym miejscu wspomnieć o społecznym aspekcie funkcjonowania drogi Hannibala. Kierując ruch wojska na drogę czołgową, zmniejszamy obciążenie lokalnych dróg powiatu co jest niezwykle ważne dla ruchu małych miast.

Podczas manewrów żołnierze współdziałali z jednostkami układu pozamilitarnego, takimi jak: policja, straż pożarna czy władze samorządowe.

Po dotarciu do Drawska Pomorskiego żołnierze wezmą udział w dalszym szkoleniu poligonowym.

Tekst: por. Agata Zawal Zdjęcia: st. szer. Natalia Wawrzyniak

.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x