
Jazda za kierownicą samochodu terenowego, w trudnych warunkach terenowych, to nie tylko pełna adrenaliny przygoda, ale również konieczność posiadania odpowiednich umiejętności oraz ich ciągłe doskonalenie. Wiedzą o tym żołnierze Czarnej Dywizji, dlatego organizowane jest cykliczne szkolenie kierowców przez wykwalifikowanych kierowców zewnętrznych. Tym razem, w rolę eksperta wcielił się Rafał Marton – polski pilot rajdowy, wielokrotny zdobywca tytułu Mistrza Polski, uczestnik Rajdu Dakar.
Zajęcia odbywały się na świętoszowskim poligonie, który stał się areną kolejnej edycji szkolenia doskonalącego kierowców pojazdów wojskowych w zakresie jazdy w trudnych warunkach i po drogach poligonowych oraz obsługi pojazdów terenowych i ciężarowych. W szkoleniu uczestniczyli reprezentanci wszystkich podległych jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a instruktorami byli świetni polscy rajdowcy, między innymi Rafał Marton.

Kierowcy wojskowych pojazdów terenowych muszą być gotowi do prowadzenia pojazdów w różnych warunkach, zwłaszcza drogi i bezdroża poligonów dają sposobność do wykorzystania umiejętności nabytych podczas tego typu szkoleń. Wykorzystując auta terenowe z napędem na cztery koła, posiadając niezbędne doświadczenie, umiejętności i wiedzę mamy możliwość pokonania najtrudniejszych i najbardziej wymagających odcinków naszej trasy. Umiejętność wykorzystania mocy, momentu obrotowego, a także możliwości trakcyjnych pojazdów w połączeniu z wysokim zawieszeniem oraz wiedzą kierowców pozwalają pokonać najróżniejsze i najtrudniejsze przeszkody.
Istotą szkolenia była praktyczna realizacja różnorodnych zadań wynikających z prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach terenowych oraz reagowania na sytuacje niestandardowe, które mogą pojawić się w trakcie jazdy. Poza umiejętnością prowadzenia pojazdów wojskowych w trudnym terenie, doskonalono kierowców w zakresie obsługi pojazdów w warunkach przygodnych. Prawidłowa diagnostyka oraz umiejętności obsługi i naprawy uszkodzonego elementu samochodu mogą decydować o osiągnięciu celu. Instruktorzy zwracali uwagę na seryjne wyposażenie pojazdów oraz możliwości rozbudowy ich wyposażenia, a także na konfigurację akcesoriów do jazdy w terenie.
W szkoleniu wykorzystano kilka rodzajów pojazdów wojskowych, w tym: Ford Ranger, Mercedes-Benz Wolf, Honker, Mercedes-Benz 1017, Mercedes-Benz Unimog i Star Jeszcze w tym roku kalendarzowym odbędą się kolejne wspólne przedsięwzięcia, w których wezmą udział kierowcy z jednostek podległych Czarnej Dywizji pod okiem instruktorów Stowarzyszenia M-For Sport.
Źródło: 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
.