Szkoleniowe z zakresu przeciwdziałania aktom terroru kryminalnego z użyciem materiałów i urządzeń wybuchowych

W dniach 27 – 29 kwietnia 2022 r., na bazie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim odbyły się warsztaty szkoleniowe z zakresu przeciwdziałania aktom terroru kryminalnego z użyciem materiałów i urządzeń wybuchowych.

To już szósta edycja szkolenia, której głównym zamierzeniem jest zgrywanie i doskonalenie prowadzenia czynności procesowych, realizowanych na miejscu zdarzenia noszący m.in. znamiona zamachu terrorystycznego.

Wśród szkolących się funkcjonariuszy policji i żołnierzy żandarmerii wojskowej, czynny udział w szkoleniu wzięli również prokuratorzy z pionów Wojskowych Prokuratur Rejonowych, Okręgowej i Krajowej.

Teoretyczna część szkolenia została przeprowadzona przez prelegentów LK KWP w Szczecinie, CLKP w Warszawie. Omówiono między innymi sposób prowadzenia oględzin, ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia, przedstawiono charakterystykę materiałów i urządzeń wybuchowych.

Podczas zajęć praktycznych przeprowadzono 6 symulacji zdarzeń z użyciem materiałów wybuchowych o różnej konstrukcji, w tym z użyciem wraku pojazdu cywilnego, wybuchy w pomieszczeniach zamkniętych. Po detonacjach grupy dochodzeniowo śledcze prowadziły oględziny symulowanych miejsc zdarzeń.

Ostatniego dnia szkolenia przedstawiciele poszczególnych grup omówili czynności przeprowadzone na miejscu symulowanych zdarzeń. Skonfrontowano ustalenia i wyciągnięte wnioski w odniesieniu do przygotowanych wcześniej założeń szkoleniowych.

Tekst/ zdjęcia: kpt. Tomasz Zygmunt / por. Łukasz Januszkiewicz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x