Święto Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

W dniu 27 maja 2022 roku, na placu apelowym przy ulicy Piastowskiej, żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej obchodzili swoje święto w czasie, którego Jednostka otrzymała chorągiew Wojska Polskiego. W uroczystych obchodach udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym m.in. szef sztabu Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk dypl. Arkadiusz MIKOŁAJCZYK.

Święto Centrum to również czas żeby zastanowić się jak maszerować dalej, co robić żeby to Centrum jeszcze bardziej się rozwijało, podnosiło swoje, ale również nasze kompetencje w WOT. Będziemy inwestować, również w Was, żebyście mieli tutaj ośrodek, którzy będzie wzorem nie tylko do naśladowania dla nas żołnierzy WOT, ale również dla pozostałych rodzajów sił zbrojnych. W wielu obszarach pokazujecie nam wszystkim, że naprawdę można. Pokazujecie wzorowe zaangażowanie.” – powiedział płk dypl. Arkadiusz MIKOŁAJCZYK.

W 2020 roku, Minister Obrony Narodowej wyznaczył dzień 30 maja jako coroczne święto Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustanowiona data nie była przypadkowa i bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń z 30 maja 1919 roku, kiedy to głównodowodzący Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim generał piechoty Józef Dowbor-Muśnicki rozkazał niezwłocznie przystąpić do formowania w Inowrocławiu Toruńskiego Pułku Strzelców. Pułku, którego tradycje dziedziczy CSWOT.

Już w najbliższym czasie nasze Centrum czekają ogromne wyzwania – realizacja wspólnych szkoleń z naszymi przyjaciółmi z Gwardii Narodowej Stanu Illinois, dalsze intensywne szkolenie operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, przygotowanie i rozpoczęcie szkolenia operatorów bezzałogowych statków powietrznych WARMATE, a także dalszy dynamiczny rozwój naszej infrastruktury szkoleniowej jak i potencjału dydaktycznego Centrum.” – mówił do zgromadzony na placu żołnierzy płk Edward CHYŁA Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x