BWP BORSUK na ostatniej prostej (FILM)

BWP BORSUK

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o rozpoczęciu się ostatniego cyklu prób Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP) Borsuk. Jeśli próby przebiegną bezproblemowo, umożliwi to przejście do procesu negocjacji i zakontraktowania dostaw seryjnych BWP BORSUK dla Sił Zbrojnych RP. Dostawę pierwszych wozów planuje się na rok 2023. Łącznie wojsko do 2035 roku ma dysponować 588 Borsukami.

– „Borsuk” to owoc blisko dekady pracy specjalistów z polskiego przemysłu obronnego. Efekt tej pracy to jeden z najnowocześniejszych pojazdów w swojej kategorii – mobilny, silnie uzbrojony i pływający wóz bojowy piechoty, skrojony pod to, czego potrzebują Wojska Pancerne i Zmechanizowane. Rozpoczynające się badania kwalifikacyjne to nie tylko proces natury formalnej, to także szansa na udowodnienie naszych kompetencji, doświadczenia i potencjału, będących naszym wkładem w bezpieczeństwo Rzeczpospolitej – powiedział Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Program Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty rozpoczął się 24 października 2014 r. Na realizację projektu Konsorcjum, którym kieruje Huta Stalowa Wola S.A., pierwotnie otrzymało kwotę 62 mln zł z dofinansowania NCBR, przy 13 mln zł wkładu własnego. W skład konsorcjum, które realizuje projekt wchodzą Huta Stalowa Wola S.A. (Lider), Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Sp. z o.o. ROSOMAK S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS), Akademia Sztuki Wojennej (ASzWoj), Wojskowa Akademia Techniczna (WAT), Politechnika Warszawska (PW).

W kwietniu podpisano aneks do umowy, który rozszerzy zakres prowadzonego przez Konsorcjum projektu o dostawę czterech dodatkowych egzemplarzy wozu. Działanie to miało na celu przyśpieszenie – we współpracy z Siłami Zbrojnymi RP – procesu badawczo-rozwojowo i wdrożeniowego następcy wysłużonych BWP-1.



Pozyskany nowy wóz, będzie charakteryzował się pożądanymi dla współczesnego pola walki parametrami taktyczno – technicznymi oraz nowoczesną i zaawansowaną technologią budowy całego pływającego bojowego wozu piechoty. NBPWP będzie miał zdolność pokonywania przeszkód wodnych pływaniem, dużą manewrowość oraz zdolność do działań  w różnych warunkach terenowych i klimatycznych z zagwarantowaniem odpowiedniego poziomu ochrony balistycznej i przeciwminowej. Konstrukcja nowego BWP zapewni możliwość transportu drużyny piechoty oraz zabudowy systemu uzbrojenia zasadniczego z armatą kalibru od 30 do 40 mm zintegrowanego z PPK.

O tym pisaliśmy również TUTAJ – “Nowy BWP BORSUK coraz bliżej ? (FILM)”

NBPWP będzie wykorzystywany do:

– zwalczania celów opancerzonych i nieopancerzonych i siły żywej i innych celów przeciwnika w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy;

– ochrony żołnierzy i desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników ppanc., wybuchami min improwizowanych ładunków wybuchowych IED oraz ostrzałem innymi pociskami wystrzeliwanymi z wozów opancerzonych we współdziałaniu z aktywnym systemem ochrony;

– wspierania ogniem broni pokładowej działa pododdziałów zmechanizowanych w każdych warunkach atmosferycznych w porze dziennej i nocnej;

– współdziałania z pododdziałami czołgów w każdych warunkach atmosferycznych w porze dziennej i nocnej.

Wóz będzie uzbrojony w zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30  kal. 30 mm ze sprzężonym km i wyrzutniami ppk Spike LR. opracowany przez HSW S.A. i WB Electronics. ZSSW-30  zakończył badania kwalifikacyjne na KTO Rosomak w 2021 roku (oba typy wozów będą używały twego samego systemu wieżowego).

Ze względu na potrzebę jak najszybszego zastąpienia przestarzałych BWP-1, planuje się wprowadzenie drugiego BWP, którym najprawdopodobniej będzie wóz południowokoreański.



0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x