Snajperzy w mieście

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois rozpoczęło realizację snajperskiego modułu szkolenia polskich Terytorialsów. Łącznie zrealizowane zostaną trzy edycje kursów snajperskich, w których udział weźmie kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

W Centrum Szkolenia WOT realizujemy blisko osiem modułów kursów strzelców wyborowych i snajperów, z których każdy corocznie realizowany jest w kilku edycjach. Tym razem dzięki obecności amerykańskich instruktorów mamy możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń, a także pogłębienia dotychczas posiadanej wiedzy, którą będziemy mogli wykorzystać w przyszłości.” – powiedział kierownik kursu z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Podczas pięciodniowych zajęć żołnierze poznają specyfikę taktyki działania snajper oraz współdziałania w parach. W tej edycji szkolenia duży nacisk położony został na nauczanie wykorzystania terenu miejskiego w działalności snajperskiej. Kursanci uczą się zajmowania i sprawdzania budynków oraz zakładania stanowisk strzeleckich w pomieszczeniach jak i w pojazdach. Dodatkowym elementem zajęć realizowanym w ramach współpracy z instruktorami z Gwardii Narodowej Stanu Illinois było prowadzenie obserwacji wybranych celów w nocy z wykorzystaniem sprzętu noktowizyjnego i termowizyjnego.

Niezmiernie się cieszę, że miałem możliwość udziału w tym szkoleniu. Na każdym kroku otrzymywaliśmy od amerykańskich instruktorów bardzo dużo wskazówek dotyczących ulepszenia naszych działań. Co istotne byli to praktycy, którzy swoje doświadczenia zyskiwali w czasie działań bojowych w Iraku czy Afganistanie.”
– dodał uczestnik szkolenia z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej,

Szkolenia snajperskie są ostatnim modułem realizowanych zajęć dla polskich Terytorialsów w ramach współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois. Dotychczas amerykańscy instruktorzy prowadzili kursy dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, a także z zakresu medycyny taktycznej. Łącznie we wszystkich kursach przeszkolonych zostanie ponad 800 polskich żołnierzy.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x