Atak z nieba

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zakończył się pierwszy kurs operatorów systemu amunicji krążącej WARMATE. Intensywne szkolenie obejmowało zakres wiedzy z teorii jak i praktyki działania polskiego urządzenia. Jest to pierwsze szkolenie realizowane w CSWOT, które w przyszłości zapoczątkuje cykl kursów instruktorskich.

Podczas trzytygodniowego szkolenia Terytorialsi zapoznali się z dokładnymi danymi technicznymi polskiego bezzałogowca, odbyli szkolenia z praktycznego używania systemu WARMATE, a także jego wykorzystaniem w działaniach bojowych. Zadania, które postawiono przed uczestnikami kursu dotyczyły przeprowadzenia zwiadu, rozpoznanie oraz likwidację wybranych celów.

„Kurs był bardzo dobrze zaplanowany co pomagało stopniowo przyswajać wiedzę. Codziennie poznawaliśmy nowe informacje i funkcje dotyczące wykorzystania systemu WARMATE. Z łatwością zaznajomiliśmy się z tym urządzeniem.” – powiedział kursant z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

System amunicji krążącej WARMATE to bezzałogowy statek powietrzny, przeznaczony do ataku na wrogie oddziały oraz lekko opancerzone pojazdy. Do jego głównych zadań należy zwiad, śledzenie, rozpoznanie bądź eliminacja celu, a jego wsparcie może zapewnić zdecydowaną przewagę na polu walki. Realizowane w Centrum Szkolenia WOT szkolenie operatorów systemu amunicji krążącej jest pierwszym etapem w drabince szkoleń z jakim muszą zmierzyć się Terytorialsi. Kolejnymi etapami jest kurs na technika, administratora, a w przyszłości instruktora.

Szkolenie jest bardzo ciekawe, szczególnie jest to nowe doświadczenie. Oprócz posługiwania się samym urządzeniem i sprzętem, który mu towarzyszy, to na kursie również pojawiły się elementy taktyki, czyli to co dla nas żołnierzy jest najistotniejsze.”- ocenił uczestnik kursu z Centrum Szkolenia WOT.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Źródło: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x