Zaatakowano obiekt wojskowy. Atak odparli żołnierze WOT

W minionym tygodniu w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbyła się z kolejna edycja kursu Fotce Protection – Ochrony i Obrony Obiektów. Kurs trwał pięć dni, a udział w nim wzięli żołnierze z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju.

Kurs Force Protection, czyli ochrona infrastruktury krytycznej, to szkolenie przeznaczone dla dowódców plutonów oraz sekcji, którzy nabierają umiejętności rozpoznania obiektu pod kątem zagrożenia, zaplanowania i realizacji obrony oraz podejmowania wymaganych działań podczas interwencji. Kurs ma na celu przygotować żołnierzy do działań zarówno podczas kryzysu jak i operacji podczas otwartego konfliktu. Do zadań żołnierz należy ochrona obiektu, utworzenie posterunku, zabezpieczenie drogi, stworzenie stanowisk ogniowych, punktów obserwacyjnych oraz przeszukanie osób bądź pojazdów.

Zagadnienia są dla mnie całkowitą nowością, a każdy nowopoznany element pozwala mi na zdobycie pewnego doświadczenia. Co istotne, instruktorzy prowadzący to szkolenie są praktykami, mają doświadczenie z misji i mają wiedzę, którą w doskonały sposób nam przekazują. Jestem pewien, że zdobyta wiedza i nabyte tu umiejętności będą dla mnie przydatne w dalszej służbie.” – mówił uczestnik kursu, żołnierz 13 Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Do obiektów zaliczanych do ochrony infrastruktury krytycznej możemy wymienić między innymi obiekty administracji rządowej, publicznej, czy infrastruktury drogowo-mostowej. Aktualnie liczba obiektów podlegających ochronie wynosi około 3,5 tys., a aż 500 obiektów wchodzi na listę infrastruktury krytycznej. Umiejętności nabierane przez żołnierzy podczas kursu mają na celu uniemożliwienie rozpoznania, infiltracji, sabotażu oraz skutecznego ataku na obiekt przez przeciwnika. Podczas szkolenia zrealizowane zostały pozoracje walki i scenariusze zagrożeń, od zatrzymania osób bądź pojazdów, po otwarty atak na ośrodek w sytuacji działań militarnych.

Uczestniczyłem już ośmiokrotnie w misjach i sytuacje jakie mają miejsce na szkoleniu zdarzają się i musimy być na nie przygotowani. Zadania do jakich szkoleni są żołnierze, są niebywale trudne i myślę, że ten kurs przygotowuje dowódców do takich działań i ich realizacje. Z pewnością poznane tutaj elementy chciałbym przekazać później młodszym kolegom.” – ocenił chorąży 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x