„Stronger together”. Polscy i Niemieccy Terytorialsi jadą na wspólne ćwiczenie

Już w piątek rozpoczną się pierwsze, wspólne ćwiczenia zachodniopomorskich żołnierzy WOT i niemieckich terytorialsów z Meklemburgii Pomorza Przedniego. Wspólną taktykę działania ćwiczyć będą na poligonie w Niemczech.

Do tych pierwszych, polsko-niemieckich ćwiczeń w wykonaniu Terytorialsów z Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego dojdzie dzięki wielomiesięcznej współpracy dowódców tych jednostek po obu stronach granicy. Płk Tomasz Borowczyk i gen. bryg. Markus Kurczyk wielokrotnie spotykali się, wymieniając się doświadczeniami podczas konferencji, wizyt roboczych czy obserwacji ćwiczeń, np. Diadem, podczas którego niemieccy Terytorialsi (Heimatschutz) współpracując z organizacjami pozarządowymi z Niemiec i Polski przeprowadzili ćwiczenia kryzysowe w Heringsdorfie i Świnoujściu.

W poniedziałek, w Schwerin, które jest stolicą kraju związkowego Meklemburgii Pomorza Przedniego, z dowództwem obrony terytorialnej pożegnał się gen. Markus Kurczyk, który utworzył na terenie tego landu obronę terytorialną. Gen. Kurczyk w swoim pożegnalnym przemówieniu podziękował za współpracę dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i podkreślił, że ma nadzieję na jeszcze ściślejsze współdziałanie zachodniopomorskich i meklemburskich Terytorialsów. Tego samego zdania jest także nowy dowódca w Meklemburgii – Pomorzu Przednim, gen. bryg. Uwe Nerger. Podczas uroczystości w Schwerin nowy dowódca Heimatschutz spotkał się z zastępcą dowódcy 14 ZBOT ppłk Tomaszem Rejczakiem. – Terytorialsi są w NATO i są całe jak NATO – „stronger together” (silniejsi razem) – stwierdził gen. Nerger. – I właśnie dlatego będziemy szkolić się razem z naszymi polskimi sojusznikami. Na poligonie Jägerbrück, który znajduje się blisko polskiej granicy będziemy ćwiczyć, by podnosić poziom współpracy między naszymi wojskami.

W uroczystości przekazania dowodzenia wziął udział m.in. polski attache obrony w Berlinie płk Mirosław Klimczak.

Samo ćwiczenie rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Tak jak powiedział gen. Nerger, odbywać się ono będzie na poligonie JJägerbrück, który znajduje się w pobliżu miejscowości Torgelow, tuż za polską granicą. Wezmą w nim udział żołnierze niemieckiego Heimatschutz – głownie rezerwiści Bundeswehry, a z polskiej strony żołnierze ze 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Ćwiczenie będzie wymianą doświadczeń w stosowanej przez Terytorialsów taktyce, dlatego będzie miało ono charakter pętli taktycznej, obejmującej różne elementy wojskowych umiejętności. Polscy i niemieccy Terytorialsi będą ćwiczyć strzelanie, ale także ewakuację rannych, przemieszczanie się pododdziałów w terenie. Ćwiczenie – co podkreślają dowódcy – nie ma charakteru rywalizacji między żołnierzami, ale właśnie wymiany doświadczeń. – Wojskowa taktyka to kolejny element, którym możemy podzielić się z naszymi partnerami we współpracy z Meklemburgii Pomorza Przedniego – mówi zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Tomasz Rejczak, który na miejscu obserwował będzie ćwiczenie. – Niemiecka obrona terytorialna to młoda formacja i cieszymy się, że możemy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem. Są naszym naturalnym partnerem po drugiej stronie granicy i musimy szkolić się we współpracy zarówno w wojskowej taktyce jak i działaniach antykryzysowych.

Obrona Terytorialna (Heimatschutz) w Niemczech to formacja która powstała trzy lata temu w każdym z 16 krajów związkowych. Jej siły oparte są na rezerwistach Bundeswehry i mają być gotowe głownie do udzielania pomocy w razie kryzysu lub klęski żywiołowej w ramach współpracy z urzędami, organizacjami rządowymi i pozarządowymi na szczeblu Landu Meklemburgia- Pomorze Przednie.

W Meklemburgii Pomorzu Przednim Obrona Terytorialna istnieje od nieco ponad roku i liczy około 300 żołnierzy. Docelowo w dowództwo Meklemburgii-Pomorza Przedniego zamierza przeszkolić ok. 1200 żołnierzy rezerwy Bundeswehry.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x