Nowi instruktorzy karabinów maszynowych

Kilka tysięcy sztuk amunicji wystrzelili Terytorialsi w czasie czterodniowego kursu instruktora UKM-2000. W szkoleniu zorganizowanym w dniach 6-9 listopada br. przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej udział brało kilkunastu Terytorialsów z różnych Brygad OT z całego kraju.

Kurs instruktora UKM-2000 to szkolenie, w którym kursanci muszą wykazać się wiedzą, precyzją i dobrą sprawnością fizyczną. W czasie 4-dniowych zajęć Terytorialsi uczą się zarówno budowy i praktycznego posługiwania się uniwersalnym karabinem maszynowym jak i występują w roli instruktora. To właśnie ten ostatni element szkolenia ma na celu metodyczne przygotowanie kursantów do przekazywania wiedzy żołnierzom w swoich Brygadach.

          „Bardzo chciałem przyjechać na ten kurs ponieważ uważam, że każdy dowódca powinien dokładnie znać broń wykorzystywaną w jego pododdziale. Kurs oceniam wzorowo, w czasie jego trwania mieliśmy bardzo dużo zajęć praktycznych, które pozwoliły nam na opanowanie obszernego materiału i nabycie odpowiednich umiejętności.” – powiedział kursant z 6 Mazowieckiej Obrony Terytorialnej .

          UKM-2000 to uniwersalny karabin maszynowy przeznaczony do niszczenia siły żywej, środków ogniowych i sprzętu technicznego. Karabin zasilany jest amunicją 7,62  mm x 51 NATO podawaną z taśmy rozsypnej umieszczonej w 100-nabojowej miękkiej torbie amunicyjnej.

Karabin UKM-2000 wraz z amunicją waży ponad 10 kilogramów więc strzelanie z niego w różnych postawach wymaga siły i bardzo dobrej kondycji fizycznej. W roli instruktora występowałem po raz pierwszy i mimo początkowego stresu z pomocą kadry CSWOT udało mi się zdobyć umiejętności metodyczne jakie pozwolą mi na dalsze przekazywanie wiedzy kolejnym żołnierzom.” – dodał uczestnik szkolenia z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W skład każdej sekcji lekkiej piechoty tzw. „Wspaniałej Dwunastki” czyli podstawowego dwunastoosobowego elementu bojowego Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzi dwóch żołnierzy odpowiadających za obsługę karabinu maszynowego. Celowniczy, który odpowiada za obsługę karabinu maszynowego oraz strzelec, który wspiera celowniczego w czasie prowadzenia działań bojowych, a także wykrywanie i wskazywanie celów oraz korygowanie ognia karabinu maszynowego.


Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x