Przeciwpancernym ognia!

Pomimo zimowej i mroźnej pory na drawskim poligonie nieprzerwanie trwają ćwiczenia wojsk lądowych Polskiej Armii.

Oczywiście stałym bywalcem obiektów szkoleniowych Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko są pododdziały 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Więc dziś naszej szczególnej uwadze jest Choszczeński Dywizjon Artylerii Samobieżnej, który należy do struktur 12 Brygady Zmechanizowanej.

W ostatnich dniach na obiektach Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko można było słychać właśnie ich działania.

Ale nasze zainteresowanie zwrócił inny szczegół sprzętowy oraz szkoleniu jakim poddano pododdział choszczeńskich artylerzystów.

To 85 mm armata przeciwpancerna D-44. (holowana przeciwpancerna armata dywizyjna wz. 1944). Bardzo widowiskowe szkolenia z użyciem ostrej amunicji, używanej głównie do bezpośredniego niszczenia czołgów – lub innych pojazdów pancernych przeciwnika.

Rzadko spotykane w obecnej chwili w dobie rozwoju przeciwpancernych pocisków rakietowych oraz zaawansowanych systemów.

Armaty przeciwpancerne D-44 są wyposażeniem Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko (kilkanaście sztuk) i są w ciągłej gotowości bojowej ( około 3 lata temu przeszły gruntowną modernizację ).

Od lat wykorzystywane są przez żołnierzy do szkolenia w ramach treningu indywidualnych umiejętności. Ma to uzasadnienie ekonomiczne (tańsza amunicja), ale również daje możliwość ćwiczenia strzelania „na wprost” na mniejsze odległości niż jest to wykonywane z armatohaubic DANA lub KRAB.

Jednakże z perspektywy konfliktów wojennych na świecie, chociażby z obecnej wojny w Ukrainie nawet taki sprzęt jest wartościową bronią pod warunkiem umiejętności żołnierzy obsługujących działo.

Warto więc od czasu do czasu przeszkalać personel w obsłudze tego typu sprzętu (chociażby tylko do celów szkoleniowych ) bo największą wartość stanowi żołnierz który jest wszechstronnie wyszkolony i poradzi sobie z obsługą każdej broni która dostanie się w jego ręce.

Tekst: Tomasz Jasyk [Poligonowe Wieści] Zdjęcia: [12 BZ]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x