Pierwsze loty polskich TB2 Bayraktar w Mirosławcu

W 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbywają się pierwsze loty szkoleniowe polskich TB2 Bayraktar.

Piloci-operatorzy i instruktorzy, którzy przeszli wcześniej przeszkolenie w Turcji, podtrzymują nawyki i operują w polskiej przestrzeni powietrznej samolotami, które zostały dostarczone Wojsku Polskiemu pod koniec 2022 roku.

Jednocześnie w Turcji szkolą się kolejni żołnierze 12BBSP aby kontynuować loty na kolejnych zestawach, które dotrą do Mirosławca jeszcze w tym roku.

***

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 180 km/h.

Zdjęcia: st. szer. Helena Doroszuk

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x